Για χρόνια, η ισχύς φόρτισης ήταν η πιο εύκολη προδιαγραφή για σύγκριση όταν οι επιχειρήσεις αξιολογούν έναν φορτιστή EV. Μια μονάδα 160 kW φαίνεται πιο ικανή από μια μονάδα 80 kW και ένα σύστημα 400 kW φαίνεται πιο ανθεκτικό στο μέλλον από ένα σύστημα 160 kW. Ωστόσο, αυτή η σύγκριση είναι όλο και πιο ελλιπής. Σε ένα πραγματικό έργο φόρτισης, ο χρήσιμος ρυθμός φόρτισης διαμορφώνεται από τα όρια αποδοχής του οχήματος, την κατάσταση φόρτισης, τη θερμοκρασία της μπαταρίας, τα όρια καλωδίων και συνδέσμων, τη διαθεσιμότητα ισχύος τοποθεσίας, τη λογική κατανομής ισχύος, τις θερμικές συνθήκες, την αξιοπιστία επικοινωνίας και τη στρατηγική διαχείρισης ενέργειας του χειριστή.
Η παγκόσμια αγορά κινείται ακριβώς προς αυτή την κατεύθυνση. Σύμφωνα με το Global EV Outlook 2026 του Διεθνούς Οργανισμού Ενέργειας, το παγκόσμιο απόθεμα δημόσιων σημείων φόρτισης ξεπέρασε τα 7 εκατομμύρια στο τέλος του 2025, αφού προστέθηκαν σχεδόν 1,8 εκατομμύρια νέα σημεία σε ένα χρόνο. Η δημόσια υποδομή φόρτισης αυξήθηκε κατά περισσότερο από 33%, ενώ η εκτιμώμενη μέση ονομαστική ισχύς των δημόσιων σημείων φόρτισης έφτασε τα 50 kW περίπου. Παγκοσμίως, περίπου 4,5 kW δημόσιας χωρητικότητας φόρτισης ήταν διαθέσιμη ανά ηλεκτρικό ελαφρύ όχημα. Αυτά τα στοιχεία δείχνουν ότι η επόμενη φάση της ανάπτυξης της υποδομής δεν αφορά απλώς την εγκατάσταση περισσότερου εξοπλισμού. Πρόκειται για την εξαγωγή πιο αξιόπιστης υπηρεσίας από κάθε κιλοβάτ εγκατεστημένης ισχύος.
Για τους εμπορικούς φορείς, αυτό αλλάζει την ερώτηση αγοράς. Αντί να ρωτούν μόνο «Πόσο γρήγορος είναι ο φορτιστής;», οι υπεύθυνοι σχεδιασμού χρειάζεται όλο και περισσότερο να αναρωτιούνται εάν το σύστημα μπορεί να κατανείμει ενέργεια έξυπνα, να επικοινωνήσει με ένα backend, να διατηρήσει ασφαλείς θερμοκρασίες λειτουργίας, να υποστηρίξει απομακρυσμένα διαγνωστικά, να προστατεύσει τα δεδομένα, να ενσωματωθεί στο δίκτυο και να επεκταθεί χωρίς πλήρη επανασχεδιασμό.
Η Door Energy προσεγγίζει τη σταθερή φόρτιση μέσω αυτής της λογικής σε επίπεδο συστήματος. Το σταθερό χαρτοφυλάκιό του κυμαίνεται από τη φόρτιση AC της σειράς W για στάθμευση μεγάλης διάρκειας έως τη φόρτιση DC μέτριας ισχύος της σειράς C, τη γρήγορη φόρτιση DC της σειράς D και τη φόρτιση εξαιρετικά υψηλής ισχύος της σειράς U για εφαρμογές υψηλότερης απόδοσης. Ο στόχος δεν είναι να προτείνουμε την υψηλότερη διαθέσιμη βαθμολογία σε κάθε ιστότοπο. Αντιθέτως, ο στόχος είναι να ταιριάξουμε τη ζήτηση του οχήματος, τον χρόνο παραμονής, την ηλεκτρική χωρητικότητα και τις λειτουργικές προτεραιότητες με την κατάλληλη αρχιτεκτονική φόρτισης.
Εξερευνήστε τοχαρτοφυλάκιο προϊόντων φόρτισης Door Energy EVή επισκεφθείτε τοΙστοσελίδα Door Energyγια τρέχουσες πληροφορίες προϊόντος και ερωτήσεις για το έργο.
![]()
Η ονομαστική ισχύς ενός φορτιστή είναι ένα ανώτατο όριο, όχι μια υπόσχεση ότι το όχημα θα λάβει αυτήν την ισχύ καθ' όλη τη διάρκεια της περιόδου φόρτισης. Η πραγματική τιμή ακολουθεί την καμπύλη φόρτισης του οχήματος. Όταν η μπαταρία βρίσκεται σε χαμηλή κατάσταση φόρτισης και εντός ενός κατάλληλου εύρους θερμοκρασίας, μπορεί να δέχεται υψηλή ισχύ. Καθώς η μπαταρία γεμίζει, το σύστημα διαχείρισης μπαταρίας συνήθως μειώνει το ρεύμα για να διαχειριστεί τη θερμότητα, την τάση και την καταπόνηση των στοιχείων. Επομένως, δύο αυτοκίνητα συνδεδεμένα στην ίδια μονάδα DC μπορούν να έχουν πολύ διαφορετικούς μέσους ρυθμούς φόρτισης.
Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο η μέση αποτελεσματική ισχύς φόρτισης μπορεί να είναι πιο χρήσιμη από την ισχύ αιχμής κατά την εκτίμηση της απόδοσης. Εάν ένα όχημα φτάσει για λίγο τα 160 kW αλλά ξοδεύει το μεγαλύτερο μέρος της συνεδρίας κάτω από 100 kW, ένα μοντέλο τοποθεσίας που βασίζεται στα 160 kW από την αρχή μέχρι το τέλος θα υπερεκτιμήσει τον αριθμό των οχημάτων που μπορούν να εξυπηρετηθούν. Ομοίως, η εγκατάσταση εξοπλισμού 400 kW για έναν στόλο τα οχήματα του οποίου δέχονται μόνο 150-200 kW μπορεί να αυξήσει το κόστος σύνδεσης στο δίκτυο και εξοπλισμού χωρίς να δημιουργεί αναλογικό λειτουργικό όφελος.
Η διάκριση γίνεται ακόμη πιο σημαντική στις εγκαταστάσεις μικτών οχημάτων. Τα επιβατικά αυτοκίνητα, τα ταξί, τα φορτηγά παράδοσης, τα λεωφορεία και τα φορτηγά μπορούν να έχουν διαφορετικά μεγέθη μπαταριών και διαφορετικές αρχιτεκτονικές τάσης. Επομένως, ένας ιστότοπος φόρτισης επόμενης γενιάς χρειάζεται αρκετή ευελιξία για να εξυπηρετεί μια σειρά από καμπύλες φόρτισης αντί να βελτιστοποιείται γύρω από έναν μόνο αριθμό επικεφαλίδας.
| Μετρική Σχεδιασμού | Παραδοσιακή εστίαση | Εστίαση επόμενης γενιάς | Επιχειρηματικός αντίκτυπος |
| Μέγιστη απόδοση | Τα υψηλότερα kW είναι καλύτερα | Αντιστοιχίστε τα kW με την αποδοχή του οχήματος και τον χρόνο παραμονής | Αποφεύγει το υπερβολικό μέγεθος |
| Μέση ισχύς συνεδρίας | Συχνά αγνοείται | Μοντελοποιήστε την πραγματική καμπύλη φόρτισης | Βελτιώνει τις προβλέψεις απόδοσης |
| Αποδοτικότητα | Δευτερεύουσα προδιαγραφή | Μετρήστε τις απώλειες μετατροπής ενέργειας και αναμονής | Επηρεάζει το λειτουργικό κόστος και τη θερμότητα |
| Ταυτόχρονη φόρτιση | Μετρήστε τους συνδέσμους | Καθορίστε τη συνολική ισχύ του ντουλαπιού και τους κανόνες κοινής χρήσης | Αποτρέπει τις μη ρεαλιστικές υποθέσεις ικανότητας |
| Λογισμικό | Βασική συνδεσιμότητα | Τηλεχειριστήριο, έξυπνη φόρτιση και διαγνωστικά | Βελτιώνει το χρόνο λειτουργίας |
| Επέκταση | Προσθέστε περισσότερες μονάδες αργότερα | Σχεδιάστε την ηλεκτρική και ψηφιακή επεκτασιμότητα από την πρώτη μέρα | Μειώνει το μελλοντικό κόστος μετασκευής |
Ο ΙΕΑ ταξινομεί τους δημόσιους φορτιστές 22 kW ή μικρότερους ως αργούς, άνω των 22 kW και έως 150 kW ως γρήγορους και 150 kW και άνω ως εξαιρετικά γρήγορους. Το μερίδιο της γρήγορης και εξαιρετικά γρήγορης δημόσιας φόρτισης αυξάνεται, αλλά η ταχύτερη υποδομή δεν εξαλείφει την ανάγκη για φόρτιση χαμηλότερης ισχύος. Η στάθμευση μακράς διαμονής μπορεί να εξυπηρετηθεί αποτελεσματικά από μονάδες AC, ενώ οι τοποθεσίες προορισμού μπορεί να επωφεληθούν από μέτριας ισχύος DC. Με άλλα λόγια, η αγορά γίνεται πιο πολυεπίπεδη, όχι απλώς πιο ισχυρή.
| Παγκόσμιος δείκτης δημόσιας χρέωσης 2025 | Αξία | Γιατί έχει σημασία |
| Δημόσια σημεία φόρτισης | Περισσότερα από 7 εκατομμύρια | Τα δίκτυα φόρτισης έχουν εισέλθει σε ανάπτυξη μεγάλης κλίμακας |
| Νέοι πόντοι προστέθηκαν το 2025 | Σχεδόν 1,8 εκατομμύρια | Η επέκταση των υποδομών παραμένει ραγδαία |
| Ετήσια αύξηση των αποθεμάτων | Πάνω από 33% | Οι φορείς εκμετάλλευσης πρέπει να σχεδιάζουν πυκνότερα δίκτυα |
| Μέση βαθμολογία δημόσιου φορτιστή | Περίπου 50 kW | Τα επίπεδα ισχύος αυξάνονται σε όλο το δίκτυο |
| Δημόσια χωρητικότητα ανά ηλεκτρική LDV | Περίπου 4,5 kW/όχημα | Η χωρητικότητα και η χρήση έχουν σημασία μαζί |
Πηγή δεδομένων κλάδου:IEA – Global EV Outlook 2026: Φόρτιση ηλεκτρικού οχήματος.
Ο πιο πρακτικός τρόπος για να προχωρήσετε πέρα από τη νοοτροπία «τα υψηλότερα kW νίκες» είναι να αναθέσετε διαφορετικές εργασίες φόρτισης σε διαφορετικά επίπεδα ισχύος. Η σταθερή εμβέλεια της Door Energy είναι δομημένη γύρω από αυτήν την αρχή. Οι φορτιστές AC της σειράς W καλύπτουν 7/11/22 kW για στάθμευση μεγάλης διάρκειας. Οι φορτιστές συνεχούς ρεύματος της σειράς C καλύπτουν 20/30/40 kW για χρήση προορισμού και μέτριου κύκλου εργασιών. Η σειρά D καλύπτει 60/80/120/160 kW για δημόσια γρήγορη φόρτιση και εφαρμογές στόλου, ενώ η σειρά U επεκτείνεται στα 180/240/320/400 kW για τοποθεσίες υψηλότερης απόδοσης όπου τα οχήματα και η ηλεκτρική υποδομή μπορούν να κάνουν ουσιαστική χρήση της εξαιρετικά υψηλής ισχύος.
| Door Energy Series | Εύρος ισχύος | Τύπος | Τυπική κατοικία / ρόλος | Τυπικές Εφαρμογές |
| Σειρά W | 7 / 11 / 22 kW | AC | Μεγάλη διαμονή? ευρεία λιμενική κάλυψη | Ξενοδοχεία, γραφεία, κατοικίες, πάρκινγκ μακράς διαμονής |
| Σειρά C | 20 / 30 / 40 kW | DC | Μέτρια διαμονή. ισορροπημένη ζήτηση δικτύου | Λιανικό εμπόριο, εστιατόρια, θέρετρα, επιχειρηματικά πάρκα |
| Σειρά D | 60 / 80 / 120 / 160 kW | DC | Ταχύτερος τζίρος | Δημόσια χρέωση, στόλοι, νοσοκομεία, χώροι εξυπηρέτησης |
| Σειρά U | 180 / 240 / 320 / 400 kW | DC | Φόρτιση υψηλής απόδοσης | Logistics, λεωφορεία, φορτηγά, πολυάσχολοι κόμβοι φόρτισης |
Ενεργειακές συνδέσεις πόρτας:Σειρά φορτιστή AC EV|Σειρά φορτιστή DC EV|Οδηγός σχεδιασμού υποδομής φορτιστή EV.
Ένας γρήγορος φορτιστής DC είναι ουσιαστικά ένα σύστημα μετατροπής ισχύος. Λαμβάνει εναλλασσόμενο ρεύμα από την τοποθεσία, το μετατρέπει σε ελεγχόμενη έξοδο DC και προσαρμόζει συνεχώς την τάση και το ρεύμα σύμφωνα με τα αιτήματα του οχήματος και τα όρια ασφαλείας του φορτιστή. Η απόδοση, η συμπεριφορά μεταγωγής, η ακρίβεια ελέγχου και ο θερμικός σχεδιασμός αυτής της αλυσίδας μετατροπής επηρεάζουν το πόση ενέργεια του δικτύου φτάνει στην μπαταρία και πόση γίνεται θερμότητα.
Αυτός είναι ένας λόγος που τα ηλεκτρονικά ισχύος έχουν γίνει εξίσου σημαντικά με την ονομαστική πινακίδα του ντουλαπιού. Εάν δύο φορτιστές παρέχουν παρόμοια απόδοση, αλλά ο ένας δημιουργεί περισσότερες απώλειες μετατροπής, το λιγότερο αποδοτικό σύστημα παράγει περισσότερη θερμότητα και μπορεί να επιβάλει υψηλότερη ζήτηση ψύξης για χιλιάδες ώρες λειτουργίας. Για εμπορικούς χώρους υψηλής χρήσης, μικρές διαφορές απόδοσης μπορούν να συσσωρευτούν σε σημαντικό κόστος ενέργειας και συντήρησης.
Η αρχιτεκτονική τάσης έχει επίσης σημασία. Από τη βασική σχέση P = V × I, μια υψηλότερη τάση μπορεί να παρέχει την ίδια ισχύ σε χαμηλότερο ρεύμα. Για παράδειγμα, μια θεωρητική έξοδος 160 kW απαιτεί περίπου 400 A στα 400 V αλλά μόνο 200 A στα 800 V. Τα πραγματικά συστήματα είναι πιο περίπλοκα και το πραγματικό ρεύμα διέπεται από τα όρια του οχήματος, του καλωδίου, του συνδετήρα και του φορτιστή, αλλά η αρχή εξηγεί γιατί οι πλατφόρμες οχημάτων υψηλότερης τάσης είναι σημαντικές για το μέλλον της γρήγορης φόρτισης.
| Ισχύς στόχου | Ενδεικτική τάση | Θεωρητικό ρεύμα (P/V) | Έννοια σχεδίασης |
| 120 kW | 400 V | 300 Α | Το υψηλότερο ρεύμα αυξάνει τον αγωγό και το θερμικό φορτίο |
| 120 kW | 800 V | 150 Α | Ίδια ισχύς στο μισό του θεωρητικού ρεύματος |
| 160 kW | 400 V | 400 Α | Απαιτεί σημαντική ικανότητα ρεύματος |
| 160 kW | 800 V | 200 Α | Χαμηλότερο ρεύμα για την ίδια ισχύ |
| 240 kW | 800 V | 300 Α | Η υψηλότερη ισχύς παραμένει διαχειρίσιμη με υψηλότερη τάση |
| 400 kW | 1.000 V | 400 Α | Η εξαιρετικά υψηλή ισχύς απαιτεί συντονισμένο σχεδιασμό οχήματος, καλωδίου και ψύξης |
Η θερμότητα επηρεάζει τις μονάδες ισχύος, τα καλώδια, τους συνδέσμους, τις οθόνες, τους επαφές και τα εξαρτήματα του περιβλήματος. Ένας φορτιστής που φτάνει σε υψηλή αιχμή αλλά συχνά μειώνεται επειδή οι εσωτερικές θερμοκρασίες αυξάνονται μπορεί να αποδίδει λιγότερη χρήσιμη ενέργεια σε μια ημέρα από ένα σύστημα κατάλληλου μεγέθους με καλύτερα θερμικά περιθώρια. Σε ζεστά κλίματα, το άμεσο ηλιακό φως, ο περιορισμένος αερισμός, η συσσώρευση σκόνης και οι επαναλαμβανόμενες συνεδρίες υψηλής έντασης μπορούν να αυξήσουν περαιτέρω τη θερμική επιβάρυνση. Σε ψυχρά κλίματα, η συμπεριφορά των εξαρτημάτων, ο έλεγχος της συμπύκνωσης και ο χειρισμός του καλωδίου γίνονται διαφορετικές σχεδιαστικές ανησυχίες.
Ένας απλός υπολογισμός απώλειας απεικονίζει την κλίμακα. Εάν ένα σύστημα μετατροπής 160 kW λειτουργούσε με απόδοση 95%, η θεωρητική απώλεια μετατροπής σε πλήρη ισχύ θα ήταν περίπου 8 kW. Με απόδοση 97%, η θεωρητική απώλεια θα ήταν περίπου 4,8 kW. Αυτό το παράδειγμα δεν είναι τιμή δοκιμής προϊόντος. δείχνει απλώς γιατί η απόδοση μετατροπής και ο σχεδιασμός ψύξης αξίζουν προσοχής στις εμπορικές προμήθειες. Λιγότερη σπατάλη θερμότητας μπορεί να μειώσει τη λειτουργία που επιβάλλεται στους ανεμιστήρες ή τα συστήματα υγρής ψύξης και μπορεί να υποστηρίξει πιο σταθερή λειτουργία.
Για το σταθερό εύρος συνεχούς ρεύματος της Door Energy, η σειρά C είναι τοποθετημένη στα 20/30/40 kW με δηλωμένο εύρος εξόδου DC περίπου 200-750 V, ενώ η σειρά D εκτείνεται στα 60/80/120/160 kW με εύρος εξόδου περίπου 200-1.000°C για εύρος θερμοκρασίας λειτουργίας Series έως 0 V. Προστασία +50°C, IP54 και IK08, ενώ οι διαμορφώσεις της σειράς D έχουν σχεδιαστεί για εμπορική φόρτιση σε εσωτερικούς ή εξωτερικούς χώρους και περιλαμβάνουν απαιτήσεις λειτουργίας υψηλότερης ισχύος. Οι τελικές προδιαγραφές μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με το μοντέλο, τον σύνδεσμο, το πακέτο πιστοποίησης και το έργο, επομένως οι αγοραστές θα πρέπει να επιβεβαιώσουν το εγκεκριμένο τεχνικό φύλλο για την ακριβή διαμόρφωση που παραγγέλνουν.
Δείτε τοΠόρτα Energy C Series 20/30/40 kW Φορτιστής DCκαιDoor Energy D Series 60/80/120/160 kW Φορτιστής DCγια πληροφορίες σε επίπεδο προϊόντος.
Σκεφτείτε μια τοποθεσία φόρτισης με τέσσερις μονάδες 160 kW. Το αριθμητικό άθροισμα των χαρακτηριστικών της πινακίδας είναι 640 kW. Ως εκ τούτου, ένας συμβατικός σχεδιασμός μπορεί να υποθέσει ότι το σύστημα φόρτισης πρέπει πάντα να διατηρεί 640 kW πριν εξετάσει το υπάρχον κτιριακό φορτίο της τοποθεσίας. Ωστόσο, και τα τέσσερα οχήματα δεν μπορούν να ζητήσουν 160 kW ταυτόχρονα. Οι μπαταρίες τους μπορεί να είναι σε διαφορετικές καταστάσεις φόρτισης, μπορεί να έχουν διαφορετικά μέγιστα ποσοστά αποδοχής και ορισμένες μπορεί να παραμένουν σταθμευμένες πολύ περισσότερο από άλλες.
Η δυναμική διαχείριση φορτίου αντιμετωπίζει αυτήν την αναντιστοιχία μεταξύ της εγκατεστημένης χωρητικότητας φόρτισης και της ζήτησης σε πραγματικό χρόνο. Αντί να αντιμετωπίζει κάθε σύνδεσμο ως σταθερό φορτίο, το σύστημα ελέγχου μπορεί να κατανείμει τη διαθέσιμη ισχύ του χώρου σύμφωνα με την τρέχουσα κατανάλωση κτιρίου, την κατάσταση του φορτιστή, τη ζήτηση του οχήματος και τη λειτουργική προτεραιότητα. Το αποτέλεσμα δεν είναι «ελεύθερη ισχύς». το συνολικό όριο τοποθεσίας εξακολουθεί να υπάρχει. Η αξία είναι ότι η διαθέσιμη χωρητικότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πιο έξυπνα.
Για παράδειγμα, μια αποθήκη με κατανομή φόρτισης 300 kW θα μπορούσε να δώσει προτεραιότητα σε ένα φορτηγό που πρέπει να αναχωρήσει εντός 30 λεπτών, να μειώσει την ισχύ σε ένα όχημα που είναι ήδη πάνω από το 80% κατάσταση φόρτισης και να αυξήσει τη φόρτιση κατά τη διάρκεια της νύχτας όταν πέσει το υπόλοιπο φορτίο της εγκατάστασης. Αυτό το είδος προγραμματισμού μπορεί να βελτιώσει τον αριθμό των οχημάτων που εξυπηρετούνται χωρίς αυτόματη αναβάθμιση κάθε καλωδίου, πίνακα διανομής και μετασχηματιστή στο άθροισμα όλων των θεωρητικών κορυφών.
| Συνδεδεμένα Οχήματα | Simple Equal Split των 300 kW | Ενδεικτική Έξυπνη κατανομή | Πιθανός Λόγος |
| 1 | Έως 300 kW* | Σύμφωνα με το όριο του οχήματος/ανταλλάκτη | Κανένας ανταγωνισμός για τη χωρητικότητα του χώρου |
| 2 | 150 + 150 kW | 180 + 120 kW | Διαφορετικό SOC ή προτεραιότητα αναχώρησης |
| 3 | 100 + 100 + 100 kW | 140 + 100 + 60 kW | Ένα όχημα χρειάζεται ταχύτερη περιστροφή |
| 4 | 75 kW το καθένα | 120 + 80 + 60 + 40 kW | Διαφορετικές καμπύλες φόρτισης και χρόνοι παραμονής |
*Μόνο ενδεικτική κατανομή. Η πραγματική έξοδος παραμένει περιορισμένη από περιορισμούς φορτιστή, συνδετήρα, καλωδίου, οχήματος και τοποθεσίας.
Ο εξοπλισμός διπλής σύνδεσης μπορεί να βελτιώσει τη χρήση της θήκης, αλλά οι αγοραστές θα πρέπει να κάνουν διάκριση μεταξύ του αριθμού συνδέσεων και της ταυτόχρονης ικανότητας πλήρους ισχύος. Ένα ντουλάπι διπλού καλωδίου 160 kW δεν παρέχει αυτόματα 160 kW σε κάθε όχημα ταυτόχρονα. Σε μια αρχιτεκτονική κοινής ισχύος, η συνολική ονομαστική ισχύς του φορτιστή κατανέμεται σύμφωνα με τη λογική ελέγχου, τα αιτήματα του οχήματος και τα όρια τοποθεσίας. Ως εκ τούτου, τα έγγραφα προμήθειας θα πρέπει να αναφέρουν τη συνολική ισχύ του ντουλαπιού, τη μέγιστη ισχύ ανά βύσμα, την ελάχιστη αναμενόμενη έξοδο κατά τη διάρκεια ταυτόχρονων περιόδων σύνδεσης και τους κανόνες προτεραιότητας που χρησιμοποιούνται όταν και οι δύο υποδοχές είναι ενεργές.
Η σειρά D της Door Energy μπορεί να διαμορφωθεί για κοινή χρήση ισχύος με δύο καλώδια και δυναμική εξισορρόπηση φορτίου σε εμπορικά έργα. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για στάθμευση υψηλής κίνησης, αποθήκες στόλου και δημόσιους χώρους όπου δύο κατειλημμένοι χώροι ενδέχεται να δημιουργήσουν περισσότερα έσοδα ή λειτουργική αξία από ένα όχημα που λαμβάνει ολόκληρη την παραγωγή του ντουλαπιού. Η σωστή διαμόρφωση εξαρτάται από τα μοτίβα άφιξης και όχι από έναν μόνο στόχο μέγιστης ισχύος.
Η ίδια λογική ισχύει όταν οι φορτιστές μοιράζονται μια σύνδεση με γραφεία, εγκαταστάσεις λιανικής, ξενοδοχεία, αποθήκες ή νοσοκομεία. Εάν το μη φορτιζόμενο φορτίο ενός κτιρίου αυξηθεί προς ένα προκαθορισμένο όριο τοποθεσίας, το σύστημα φόρτισης μπορεί να μειώσει την απόδοση. Όταν πέφτουν άλλα φορτία, η διαθέσιμη ισχύς φόρτισης μπορεί να αυξηθεί ξανά. Αυτή η προσέγγιση μπορεί να μειώσει τη ζήτηση αιχμής και μπορεί να καθυστερήσει ορισμένες ηλεκτρικές αναβαθμίσεις, αν και ο τελικός σχεδιασμός πρέπει πάντα να εγκρίνεται από καταρτισμένους τοπικούς μηχανικούς και τον αρμόδιο φορέα κοινής ωφέλειας ή δικτύου.
Σχετική ανάγνωση ενέργειας πόρτας:Πώς να δημιουργήσετε ένα επεκτάσιμο δίκτυο φορτιστή EV για εμπορικά έργα.
Η εμπορική χρέωση εξαρτάται όλο και περισσότερο από το λογισμικό. Ο έλεγχος ταυτότητας, η διαχείριση τιμολογίων, τα αρχεία συναλλαγών, η απομακρυσμένη εκκίνηση και διακοπή, οι συναγερμοί, οι ενημερώσεις υλικολογισμικού, η κατάσταση διαθεσιμότητας, οι εντολές έξυπνης φόρτισης και τα δεδομένα συντήρησης απαιτούν επικοινωνία μεταξύ του υλικού φόρτισης και ενός συστήματος διαχείρισης σταθμού φόρτισης. Αυτό σημαίνει ότι η αρχιτεκτονική επικοινωνίας δεν είναι πλέον δευτερεύον χαρακτηριστικό IT. αποτελεί μέρος του λειτουργικού σχεδιασμού του δικτύου φόρτισης.
Το OCPP παραμένει ένα από τα κεντρικά πρωτόκολλα για την επικοινωνία μεταξύ σταθμών φόρτισης και συστημάτων υποστήριξης. Το OCPP 1.6 εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ευρέως. Το OCPP 2.0.1 προσθέτει ένα πιο πλούσιο μοντέλο συσκευής, βελτιωμένο χειρισμό συναλλαγών, ισχυρότερες λειτουργίες ασφαλείας, βελτιωμένη έξυπνη φόρτιση και υποστήριξη για το ISO 15118. Το OCPP 2.1, που κυκλοφόρησε το 2025, επεκτείνει περαιτέρω το πλαίσιο με υποστήριξη ISO 15118-20, λειτουργίες αμφίδρομης χρέωσης, έλεγχο κατανεμημένων πηγών ενέργειας και επιπρόσθετες εξουσιοδοτήσεις ενέργειας.
Για τους αγοραστές, το πρακτικό μάθημα είναι να αποφύγουν μια ασαφή προδιαγραφή όπως "υποστηρίζει OCPP". Το έργο θα πρέπει να προσδιορίζει την απαιτούμενη έκδοση, την πλατφόρμα υποστήριξης, τη μέθοδο ελέγχου ταυτότητας, το προφίλ ασφαλείας, τις λειτουργίες απομακρυσμένης διαχείρισης και εάν απαιτείται δοκιμή διαλειτουργικότητας. Το OCPP 1.6 και το OCPP 2.0.1 δεν είναι άμεσα συμβατά προς τα πίσω σε επίπεδο εφαρμογής, επομένως ο σχεδιασμός πρωτοκόλλου μπορεί να επηρεάσει τόσο την αρχική ενοποίηση όσο και τη μελλοντική μετεγκατάσταση πλατφόρμας.
| Ψηφιακή Τεχνολογία | Τι κάνει | Τι πρέπει να επαληθεύσει ένας αγοραστής |
| OCPP | Συνδέει το φορτιστή σε CSMS/backend | Έκδοση, συμβατότητα backend, απαιτούμενες λειτουργίες |
| ISO 15118 | Πλαίσιο επικοινωνίας οχήματος με φορτιστή | Απαιτήσεις υποστήριξης οχήματος, πιστοποιητικού και Plug & Charge |
| Plug & Charge | Αυτοματοποιεί τον έλεγχο ταυτότητας όπου υποστηρίζεται | PKI/πιστοποιητικό οικοσύστημα και υποστήριξη υποστήριξης |
| Απομακρυσμένη διάγνωση | Παρέχει συναγερμούς και δεδομένα λειτουργίας | Κωδικοί σφαλμάτων, αρχεία καταγραφής, απομακρυσμένη επαναφορά και ροή εργασιών σέρβις |
| OTA / διαχείριση υλικολογισμικού | Ενημερώνει το λογισμικό εξ αποστάσεως | Διαδικασία ασφαλείας, πολιτική επαναφοράς, δικαιώματα ενημέρωσης |
| RFID / εφαρμογή / POS | Επιτρέπει την πρόσβαση των χρηστών και τις ροές πληρωμών | Τοπικοί κανόνες πληρωμής, περιαγωγή και απαιτήσεις έργου |
| Ethernet / Wi-Fi / κινητό | Παρέχει συνδεσιμότητα δικτύου | Κύρια σύνδεση, εναλλακτική διαδρομή και ποιότητα σήματος |
Πηγή πρωτοκόλλου: Open Charge Alliance – Επισκόπηση OCPP. Το OCPP 2.0.1 είναι τυποποιημένο στο IEC 63584 και το OCPP 2.1 Έκδοση 1 δημοσιεύτηκε ως IEC 63584-210:2025.
Κάθε πρόσθετη διεπαφή δημιουργεί λειτουργική αξία, αλλά δημιουργεί επίσης ευθύνη ασφάλειας. Ένας φορτιστής συνδεδεμένος στο δίκτυο μπορεί να ανταλλάσσει δεδομένα με οχήματα, υπηρεσίες cloud, συστήματα πληρωμών και πλατφόρμες διαχείρισης ενέργειας. Επομένως, οι αγοραστές θα πρέπει να αξιολογούν την κρυπτογραφημένη επικοινωνία, το χειρισμό πιστοποιητικών, την πρόσβαση βάσει ρόλων, τις ασφαλείς ενημερώσεις υλικολογισμικού, την καταγραφή συμβάντων και τις διαδικασίες διαχείρισης ευπάθειας. Οι θύρες φυσικής υπηρεσίας και οι τοπικές διεπαφές συντήρησης θα πρέπει επίσης να ελέγχονται, επειδή η ασφάλεια στον κυβερνοχώρο δεν περιορίζεται στη σύνδεση cloud.
Το βασικό σημείο δεν είναι ότι κάθε ιστότοπος χρειάζεται την πιο περίπλοκη διαθέσιμη αρχιτεκτονική ασφάλειας. Αντίθετα, οι έλεγχοι ασφαλείας θα πρέπει να είναι ανάλογοι με την περίπτωση χρήσης. Μια μικρή εγκατάσταση AC στο χώρο εργασίας έχει διαφορετικό προφίλ κινδύνου από ένα εθνικό δημόσιο δίκτυο ταχείας χρέωσης με τερματικά πληρωμών και χιλιάδες καθημερινούς χρήστες. Ωστόσο, και οι δύο χρειάζονται ένα καθορισμένο μοντέλο ιδιοκτησίας για διαπιστευτήρια, ενημερώσεις λογισμικού και απόκριση περιστατικών.
Οι σταθεροί φορτιστές Door Energy μπορούν να υποστηρίξουν διαμορφώσεις έργου που περιλαμβάνουν OCPP, RFID, πρόσβαση βάσει εφαρμογής και επιλογές επικοινωνίας όπως Ethernet, Wi-Fi και συνδεσιμότητα κινητής τηλεφωνίας, ανάλογα με τη σειρά και τις τελικές προδιαγραφές. Τα εμπορικά έργα της σειράς D μπορούν επίσης να περιλαμβάνουν λειτουργίες POS και διαχείρισης φορτίου όπου απαιτείται. Για τους πελάτες B2B, το πιο σημαντικό βήμα είναι η τεκμηρίωση του περιβάλλοντος υποστήριξης και πληρωμής πριν από την παραγωγή, έτσι ώστε ο φορτιστής να διαμορφωθεί για το μοντέλο λειτουργίας αντί να αντιμετωπίζεται ως απομονωμένο ερμάριο.
Ένας από τους ευκολότερους τρόπους για να περιπλέκετε υπερβολικά ένα έργο φόρτισης είναι να αντιμετωπίζετε κάθε νέα τεχνολογία ως εξίσου ώριμη και εξίσου απαραίτητη. Οι εμπορικοί αγοραστές μπορούν να λάβουν καλύτερες αποφάσεις διαχωρίζοντας τις δυνατότητες που είναι ήδη mainstream από εκείνες που επεκτείνονται γρήγορα και εκείνες που εξακολουθούν να εξαρτώνται περισσότερο από την υποστήριξη οχημάτων, τη ρύθμιση και το σχεδιασμό της τοπικής αγοράς.
| Επίπεδο τεχνολογίας | Παραδείγματα | Τρέχουσα προβολή προμήθειας |
| Mainstream σήμερα | Συνδεσιμότητα OCPP, πρόσβαση RFID/εφαρμογή, απομακρυσμένη παρακολούθηση, δυναμική διαχείριση φορτίου | Θα πρέπει να αξιολογηθεί τώρα για τα περισσότερα εμπορικά δίκτυα |
| Επεκτείνεται γρήγορα | ISO 15118, Plug & Charge, πιο προηγμένη κοινή χρήση ενέργειας, ενσωματωμένες επιλογές πληρωμής | Ισχυρή αξία μελλοντικής ετοιμότητας όπου υπάρχει υποστήριξη οικοσυστήματος |
| Αναδυόμενη / εξαρτώμενη από το έργο | V2G/V2X, έλεγχος DER, προηγμένες υπηρεσίες δικτύου, βελτιστοποίηση ενέργειας βάσει AI | Αρχιτεκτονική σχεδίου για συμβατότητα. αναπτύσσονται όταν ευθυγραμμίζονται το όχημα, το βοηθητικό πρόγραμμα και η επαγγελματική υπόθεση |
Η παραδοσιακή φόρτιση ακολουθεί μονόδρομο ενεργειακό μονοπάτι: δίκτυο από φορτιστή προς όχημα. Τα μοντέλα από όχημα σε δίκτυο και σχετικά μοντέλα V2X μπορούν να εισάγουν αμφίδρομη ροή ισχύος, επιτρέποντας σε μια συμβατή μπαταρία EV να υποστηρίζει ένα κτίριο, ένα τοπικό ενεργειακό σύστημα ή ένα δίκτυο υπό ελεγχόμενες συνθήκες. Το OCPP 2.1 προσθέτει λειτουργική υποστήριξη για αμφίδρομη φόρτιση και έλεγχο κατανεμημένων πόρων ενέργειας, ενώ το ISO 15118-20 παρέχει μηχανισμούς επικοινωνίας για αμφίδρομη μεταφορά ισχύος.
Ωστόσο, οι επιχειρήσεις δεν πρέπει να αντιμετωπίζουν το V2G ως ένα καθολικό χαρακτηριστικό που είναι έτοιμο παντού. Η εμπορική ανάπτυξη εξαρτάται από τα συμβατά οχήματα, το υλικό αμφίδρομης φόρτισης, τους τοπικούς κανόνες δικτύου, τις απαιτήσεις διασύνδεσης, τη μέτρηση, τα τιμολόγια, τις εγγυήσεις και τα οικονομικά των μπαταριών των ποδηλατικών οχημάτων. Μια πιο ρεαλιστική βραχυπρόθεσμη στρατηγική για πολλά έργα είναι η οικοδόμηση μιας ανοιχτής αρχιτεκτονικής φόρτισης με διαχείριση λογισμικού που μπορεί να εξελιχθεί καθώς ωριμάζουν αυτές οι συνθήκες.
| Εφαρμογή | Τυπική κατεύθυνση ισχύος | Υψηλότερες Τεχνολογικές Προτεραιότητες | Ενεργειακή Κατεύθυνση Πόρτας |
| Ξενοδοχείο / θέρετρο | 7-22 kW AC ή μέτριο DC | Διαχείριση φορτίου, έλεγχος πρόσβασης, αθόρυβη αξιόπιστη λειτουργία | Σειρά W; Σειρά C όπου απαιτείται ταχύτερη φόρτιση προορισμού |
| Γραφείο / χώρο εργασίας | 7-22 kW AC | Προγραμματισμός, διαχείριση χρηστών, κάλυψη λιμένων, αναφορά backend | Σειρά W |
| Λιανικό εμπόριο / εστιατόριο | 20-40 kW DC ή μικτό AC/DC | Κύκλος εργασιών, OCPP, πρόσβαση πελατών, δυναμικός έλεγχος φορτίου | Μίγμα Σειρά C + Σειρά W |
| Αστική δημόσια χρέωση | 60-160 kW DC | Χρόνος λειτουργίας, πληρωμή, κοινή χρήση ενέργειας, απομακρυσμένα διαγνωστικά | Σειρά D |
| Αποθήκη στόλου | 60-160 kW και άνω | Προγραμματισμός αναχωρήσεων, έξυπνη φόρτιση, διαχείριση φορτίου | Σειρά D; Σειρά U για υψηλότερη ζήτηση ενέργειας |
| Logistics / λεωφορείο / κόμβος φορτηγών | 180-400 kW όπου δικαιολογείται | Συμβατότητα υψηλής τάσης, θερμική απόδοση, επεκτασιμότητα | Σειρά U |
| Αυτοκινητόδρομος / κόμβος υψηλής απόδοσης | Απαιτείται συνήθως 150 kW+ | Διαθεσιμότητα, πληρωμή, δυνατότητα υψηλής ισχύος, μελλοντική επέκταση | Σειρά D και U ανάλογα με την απόδοση |
Τα ευρωπαϊκά έργα αυτοκινητοδρόμων δείχνουν γιατί έχει σημασία ο σχεδιασμός σε επίπεδο τοποθεσίας. Σύμφωνα με τον κανονισμό για την υποδομή εναλλακτικών καυσίμων της ΕΕ, οι δεξαμενές φόρτισης του πυρήνα του δικτύου ΔΕΔ-Μ απαιτείται να φτάσουν συνολική ισχύ τουλάχιστον 400 kW με τουλάχιστον ένα σημείο φόρτισης 150 kW έως το τέλος του 2025, αυξάνοντας σε τουλάχιστον 600 kW με τουλάχιστον δύο απαιτήσεις 150 kW2 σε κάθε διεύθυνση 60 km έως το τέλος του 2025. Η απαίτηση εκφράζεται σε επίπεδο συγκέντρωσης φόρτισης, ενισχύοντας την ιδέα ότι το μέλλον αφορά τη συντονισμένη χωρητικότητα του χώρου και όχι μια ενιαία υπερμεγέθη μονάδα.
Κανονιστική αναφορά:EUR-Lex – Περίληψη του κανονισμού για την υποδομή εναλλακτικών καυσίμων.
| Ερώτηση | Τι να ελέγξετε | Γιατί έχει σημασία |
| Ποια οχήματα θα χρησιμοποιούν τον ιστότοπο; | Μέγεθος μπαταρίας, αποδοχή AC/DC, τάση, βύσμα | Ορίζει χρήσιμη ισχύ φορτιστή |
| Πόσο καιρό μένουν τα οχήματα; | Μέσος και 90ος εκατοστημόριος χρόνος παραμονής | Καθορίζει εάν το AC, το μέτριο DC ή το γρήγορο DC δικαιολογείται |
| Πόση ενέργεια χρειάζεται κάθε μέρα; | kWh ανά όχημα, συνεδρίες ανά ημέρα, κύκλος λειτουργίας στόλου | Μεγέθη συνολικής χωρητικότητας τοποθεσίας |
| Ποιο είναι το ηλεκτρικό όριο; | Μετασχηματιστής, πίνακας διανομής, φορτίο κτιρίου, χωρητικότητα κοινής ωφέλειας | Ελέγχει το κόστος επέκτασης |
| Τα οχήματα θα φορτίζονται ταυτόχρονα; | Προφίλ άφιξης και συγχρονισμός | Καθορίζει τις απαιτήσεις κατανομής ισχύος |
| Ποιο backend θα λειτουργεί τον ιστότοπο; | Έκδοση OCPP, CSMS, πληρωμή, περιαγωγή | Αποτρέπει προβλήματα ενσωμάτωσης |
| Τι περιβάλλον θα αντιμετωπίσει το υλικό; | Θερμοκρασία, βροχή, σκόνη, αλάτι, κίνδυνος πρόσκρουσης | Επηρεάζει το σχεδιασμό του περιβλήματος και της συντήρησης |
| Πώς θα αντιμετωπιστούν οι βλάβες; | Απομακρυσμένα διαγνωστικά, ανταλλακτικά, διαδικασία σέρβις | Επηρεάζει το χρόνο λειτουργίας και τα έσοδα |
| Τι αλλαγές αναμένονται σε 3-5 χρόνια; | Αύξηση στόλου, νέοι τύποι οχημάτων, περισσότεροι κόλποι | Οδηγεί επεκτάσιμο ηλεκτρικό σχεδιασμό και σχεδιασμό λογισμικού |
| Κοινό Λάθος | Γιατί δημιουργεί κίνδυνο | Καλύτερη Προσέγγιση |
| Επιλογή μόνο με μέγιστο kW | Το όχημα μπορεί να μην χρησιμοποιεί την ισχύ. το κόστος του δικτύου αυξάνεται | Μοντέλο καμπύλες φόρτισης, χρόνος παραμονής και χρήση |
| Υποθέτοντας ότι κάθε σύνδεσμος έχει πλήρη ισχύ του ντουλαπιού | Υπερεκτιμά την ικανότητα ταυτόχρονης εξυπηρέτησης | Ορίστε ρητά τη συμπεριφορά κατανομής ισχύος |
| Αγνοώντας το φορτίο του μετασχηματιστή και του κτιρίου | Δημιουργεί ακριβό επανασχεδιασμό αργά στο έργο | Εκτελέστε μελέτη φόρτωσης τοποθεσίας πριν από την τελική επιλογή εξοπλισμού |
| Γράψιμο μόνο "Υποστήριξη OCPP" | Η αναντιστοιχία έκδοσης ή υποστήριξης ενδέχεται να εμφανιστεί αργότερα | Καθορίστε την έκδοση OCPP και τις απαιτούμενες λειτουργίες |
| Αγνοώντας τις θερμικές και περιβαλλοντικές συνθήκες | Μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα μείωσης και συντήρησης | Ταιριάξτε την ψύξη και το περίβλημα με το τοπικό κλίμα |
| Σχεδιάζοντας μόνο για σήμερα | Η επέκταση ενδέχεται να απαιτήσει νέα πολιτικά και ηλεκτρολογικά έργα | Εφεδρική χωρητικότητα, αγωγοί, επεκτασιμότητα δικτύου και λογισμικού |
| Αγορά μίας κατηγορίας ισχύος για κάθε κόλπο | Δημιουργεί είτε υποχρήση είτε ουρές | Χρησιμοποιήστε αρχιτεκτονική μικτής ισχύος όπου η ζήτηση είναι διαφορετική |
Η Door Energy συνιστά να συνδυάσετε αυτούς τους ελέγχους αντί να ξεκινήσετε με έναν αριθμό προϊόντος. Ένα ξενοδοχείο μπορεί να επιτύχει καλύτερη κάλυψη με περισσότερες θύρες της σειράς W. ένας προορισμός